Elma fidanı üretiminde iki türde anaç kullanılmaktadır. Tohumdan elde edilen anaçlara çöğür; vegetatif olarak üretilen anaçlara da klonal anaç denir. Anaç üretiminde kullanılan tohumlar yabani veya kültür çeşitlerinden alınırlar. Çöğür anaçları yüksek boylu ağaçlar meydana getirir ve uzun gençlik kısırlığı dönemi gösterirler. Dolayısıyla tohum anacına aşılı çeşitler geç meyveye yatarlar.Dikim mesafelerine göre değişmekle beraber, dekara 15-25 arası elma fidanı dikilir.
            Vegetatif olarak üretilen elma klon anaçları çok bodurdan çok kuvvetliye kadar değişmektedir. Bu anaçlar, tepe daldırması ve hendek daldırmasının bir kombinasyonu olan değiştirilmiş tepe daldırması yöntemiyle çoğaltılır. Vegetatif anaçların gelişme kuvveti, bazı hastalık ve zararlılara dayanım durumlarının önceden bilinmesi bir avantajdır. Vegetatif anaçlar büyüme kuvvetlerine göre Çok bodur(M27,M9), Bodur (M26),Yarı bodur (MM106), Kuvvetli (MM111), Çok kuvvetli(MM109,Çöğür) olarak sınıflandırılır. İlçemizde son yıllarda bu anaçlardan en çok kullanılan Yarı bodur (MM106) ve Kuvvetli (MM111) dir.

            Yarı bodur (MM106) çok iyi kök sistemi oluşturur ve kazıkla desteklemeye ihtiyaç göstermez. Çok verimli tınlı toprakları seven, toprakta iyi tutuna bilen kök sistemine sahip, ilkbahar dönemine ve yaprak dökümüne çok geç başlama eğiliminde olan bir anaçtır. Ancak drenaj sorunu olan yerlerde iyi sonuç vermez. Yarı bodur ağaçlar oluştururlar, üzerine aşılı çeşitler, dikimi izleyen 2-3 üncü yıllarda önemli ölçüde meyveye yatarlar. Hem yarı bodur hem de özellikle kuvvetli gelişen çeşitler için uygun bir anaçtır. Üzerine kuvvetli gelişen çeşitler aşılandığında, değişik doruk dallı, yarı bodur çeşitler aşılandığında ise çam şekli terbiye sistemi tavsiye edilmektedir.
 
MM111ANACI
- Kuvvetli gelişen anaçlardan olup standart çöğür anacının % 75 ‘i kadar taç hacmi oluşturur.
- Pamuklu bite dayanıklı olup, kısıtlı sulama şartlarında ve kumlu tınlı özellikteki topraklar için ideal bir anaçtır.
- Yeni çeşitlerden Fuji, Gala, Pink Lady gibi çeşitlerle uyuşması mükemmeldir.
- Güçlü kök sistemi geliştirdiği için destek sistemine gerek duymaz.
- Bu anaç üzerinde spur çeşitler sıra üzeri 2,5-3m, sıralar arası 4m standart çeşitler ise sıra üzeri 3-3,5m sıralar arası 5m olarak dikilebilir. - Son yıllarda bazı ülkelerde MM 111 anacı üzerine M9 anacı ara aşı olarak aşılanmakta, böylelikle MM111 den daha bodur, güçlü kök sistemine sahip ağaçlar elde edilirken her iki anacında üstün özellikleri kombine edilmektedir.
 
Çeşitler
İlçemizde bulunan elma bahçelerden eski tesis edilenler Starking Delicious ve Golden Delicious çeşitlerinden oluşmak tadır. Yeni kurulan bahçeler ise Starkrimson Delicious, Starkspur Golden Delicious ve Red Chief çeşitleri ile kurulmaktadır. Bu çeşitlerin özellikleri şöyledir.
 
 

Starking Delicious: Ağaç Özellikleri : Kuvvetli,yayvan ve verimli.

 

Meyve Özellikleri: Orta irilikte, sarı- yeşil zemin üzerine açık kırmızı renkli ve tatlıdır. Tam çiçek-hasat arası 145-155 gündür. Eylül ayının son haftasında hasat edilir.
Tozlayıcıları: Golden Delicious, Starkspur Golden Del., Granny Smith, Fuji, Gala, Braeburn.
 
 

Golden Delicious : Ağaç Özellikleri : Kuvvetli, yarı dik ve yayvan gelişir.

 

Meyve Özellikleri: Altın sarısı, silindirik-konik, orta irilikte, sulu ve tatlıdır. Tam çiçek-hasat arası 145-155 gündür. Eylül ayının sonunda hasat edilir.
Tozlayıcıları: Starkrimson Delicious, Starking Delicious, Red Chief, Scarlet Spur,Jersey Mac
 
Starkrimson Delicious : Ağaç Özellikleri : Zayıf,yarı dik , çok verimli.
Meyve Özellikleri: Sıvama koyu kırmızı, yüksek kaliteli orta irilikte, sulu ve lezzetlidir. Tam çiçek-hasat arası 145-155 gündür. Eylül ayının son haftasında hasat edilir.
Tozlayıcıları:Golden Delicious, Starkspur Golden Del., Granny Smith, Fuji, Gala, Braeburn.
 
 

Starkspur Golden Delicious : Ağaç Özellikleri : Zayıf ve yayvan gelişme, çok ve düzenli verim.

 

Meyve Özellikleri: Açık sarı renkte, pembe yanaklı, iri, tatlı ve sulu. Tam çiçek-hasat arası 145-155 gündür. Eylül ayının son haftası olgunlaşır.
Tozlayıcıları: Starkrimson Delicious, Starking Delicious, Red Chief, Scarlet Spur ,Jersey Mac.
 
 

Red Chief : Ağaç Özellikleri: Zayıf gelişir, erken, düzenli ve yüksek verim verir.Yarı kuvvette gelişen anaçlara aşılanmalıdır.

 

Meyve Özellikleri: Orta-iri, parlak, koyu kırmızı, sulu ve lezzetlidir. Çiçek çukurunda beş çıkıntı (yıldız) oluşur. Tam çiçek-hasat arası 145-155 gündür. Eylül ayının son haftası olgunlaşır.
Tozlayıcıları: Golden Delicious, Starkspur Golden Del., Granny Smith, Fuji, Gala, Braeburn.
 
Beslenmedeki Önemi
Yumuşak çekirdekli meyve türlerinin en önemlisi olan elmanın yazlık, kışlık ve güzlük çeşitleri bulunmaktadır. Bilhassa kışlık çeşitlerin iyi saklanma şartları altında uzun süre dayanabilmesi, nakliyeye elverişliliği, taze tüketim yanında kurutularak, meyve suyu, komposto, marmelat ve sirke şeklinde de değerlendirilebilmesi önemini daha da
artırmaktadır.
 
Elma vitamince zengin meyvelerdendir. A ve C vitaminleri oldukça fazla miktarda bulunur. 100 g meyve etinde 13.4 miligram C vitamini bulunur.
 
 
Elma bol miktarda vitamin, organik asit ve mineral madde içermektedir. Zengin besin maddelerine sahip olması sebebiyle besleyici, bu besin maddelerinin çoğunlukla şifalı etkileri sebebiyle de bazı hastalıkları tedavi edici özelliğe sahiptir.
Elma; bedeni ve zihni yorgunluklara, büyüme çağındaki çocuklara, çocukların boylarının uzamasına, sindirim sisteminin iyi çalışmasına, cildin güzelliğine, kansızlığa, kan şekerinin düşürülmesine, ishale karşı ve grip tedavisinde, hafızanın güçlenmesinde,
öksürüğe, kabızlığa, diş çürümelerine, kanın temizlenmesine, solunum rahatsızlıklarına, mide ve bağırsak hastalıklarına, kan dolaşımının düzelmesine ve kolesterolün düşürülmesine iyi gelir. Elma, bağırsak kanserine yakalanma riskini de azaltır. Bu sebeple her öğünden sonra elma yenmesi tavsiye olunur. Elma zayıflamak için de mükemmel bir meyvedir. Düşük kaloriye sahip olduğu için şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler. Öğle yemeğinden önce yenen bir elma bağırsakta bakterilerin çoğalıp azalmasını ayarlamada önemli rol oynar ve bu sayede kabızlığı önler. Elma hiç bir zaman soğuk veya çabuk yenmemelidir, aksi takdirde mide ve karaciğer ağrılarına sebep olabilir. Elma daima küçük parçalara ayrılarak yavaş yenmelidir. Böylece hazmı kolaylaşır. Elma kesinlikle kabuğu soyulmadan yenmelidir. Çünkü kabuğundaki C vitamini miktarı, etli kısmına nazaran 6 kat fazladır. Bir başka ifadeyle kabuğu soyulmamış bir elmadan aldığınız C vitaminini ancak kabuğu soyulmuş 6 elmadan alabilmektesiniz.