Dünyada elma üretiminde Türkiye; Çin ve Amerika Birleşik Devletlerinden sonra 3. sırada almaktadır. Türkiye’de 2014 yılında 1.714.169 dekar alandan 2.480.444 ton elma üretimi gerçekleştirilmiştir

Isparta 2014 yılı verilerine göre 223.648 dekar alandan 646.266 ton elma üretimi ile ilk sırada yer almaktadır. Elma üretiminde Isparta’yı Niğde, Karaman ve Antalya illeri izlemektedir.

Ülkemizde elma üretimi yüksek miktarda olmasına rağmen ihraç edilen miktar % 5’i geçmemektedir.
Isparta içinde bulunduğu bölgenin ekolojik koşullarından dolayı elma yetiştiriciliğinde yüksek verim ve kaliteyi yakalanmaktadır.
Özellikle Eğirdir, Gelendost, Senirkent, Yalvaç ve Gönen ilçelerimiz başta olmak üzere Isparta genelinde elma üretimi yapılmaktadır.

Eğirdir Gölü havzasında gölün olumlu etkisinden dolayı yetiştirilen elmanın kalite ve kantitesi tartışılmazdır. Bundan dolayı tüketiciler tarafından tercih edilmektedir.
Üretilen çeşitler % 40 oranında Starkrimson Delicious, %30 Golden Delicious, %3 Granny Smith, % 27 diğer elma çeşitleri (Red Chief, Scarlet Spur, Gala Grubu, Fuji, Pink Lady gibi) üretilmektedir.

İklim avantajı ve yeni bahçelerde klon anaçların kullanımı (M9, MM106, M111 v.s) ile yüksek verim ve kalite yakalanmaktadır.
2000’li yıllarda başlayan modern meyvecilik çalışmaları, büyük bir hızla tüketicinin tercihleri doğrultusunda yeni çeşitlerle ve yeni teknolojilerin kullanımı ile devam etmektedir.

Modern tarım tekniklerinin kullanımı ile geniş bahçelerde üretim, birim maliyetini düşürmektedir.
İlimizde bulunan 29 adet Bilgisayarlı Tahmin ve Erken Uyarı sistemleri ile elma hastalık ve zararlıları takip edilerek mücadelesi yapılmaktadır.
Isparta’da 419.826 ton kapasiteli 105 adet soğuk hava deposu bulunmaktadır. Üretimimizin büyük çoğunluğu genelde depolanmaktadır.